główna zawartość
artykuł nr 1

INFORMACJA DLA HODOWCÓW BYDŁA

 

 

Program został opracowany przez Głównego Lekarza Weterynarii we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym- Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach, a przystąpienie do programu jest dobrowolne. Program stosuje się od dnia 1 stycznia 2018 r.. Za realizację programu odpowiada posiadacz bydła. W ramach programu próbki do badań laboratoryjnych są pobierane i przesyłane przez lekarza weterynarii, który sprawuje opiekę lekarsko-weterynaryjną nad gospodarstwem pochodzenia zwierząt (lekarz weterynarii opiekujący się stadem). Koszty realizacji programu, w tym koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych próbek oraz koszty nadzoru sprawowanego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, ponoszą posiadacze zwierząt. Koszty pobierania próbek zależą od cennika lekarza weterynarii opiekującego się stadem. Koszty dostarczenia próbek do laboratorium zależą od sposobu dostarczenia próbek (np. specjalna firma kurierska, lekarz weterynarii opiekujący się stadem ), a koszty badań laboratoryjnych zależą od cennika laboratorium, w którym będą przeprowadzane badania laboratoryjne. Koszty nadzoru Inspekcji Weterynaryjnej obejmują:

 

1) koszty kontroli przeprowadzonej przez urzędowego lekarza weterynarii – na miejscu w stadzie bydła, w tym koszty dojazdu do tego stada;

 

2) koszty wydania decyzji administracyjnej o nadaniu stadu bydła statusu stada wolnego od IBR/IPV, BVD MD, w tym koszty dostarczenia tej decyzji do jej adresata.

W przypadku podjęcia decyzji o uczestnictwie w programie właściciel zwierząt powinien skontaktować się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.