główna zawartość
artykuł nr 1

Zapobieganie obcinaniu ogonków u prosiąt

   

        Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, iż na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii ( link do strony www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/ochrona-zwierzat-gospodarskich) zostały umieszczone wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii, opracowane z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z działaniami zaleconymi przez Komisję Europejską w zakresie:

•   przeprowadzania szczegółowej analizy ryzyka w związku z zagrożeniem wystąpienia obgryzania ogonów u świń;

•   stosowania materiałów wzbogacających środowisko dla świń.

Powyższe dokumenty są skierowane przede wszystkim do rolników jako pomoc przy wdrażaniu przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 56, poz. 344), tj.:

§ 21 Świniom zapewnia się stały dostęp do materiałów i przedmiotów absorbujących ich uwagę, w szczególności słomy, siana, drewna i trocin, o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na ich zdrowie.

§ 23 pkt 5. Przed wykonaniem zabiegów, o których mowa w ust. 4 (redukcją kłów u prosiąt i knurów; obcinaniem części ogona), podejmuje się środki zapobiegające okaleczeniu świń, w szczególności zmieniając warunki ich utrzymywania”

 

oraz Zaleceń Komisji (UE) 2016/336 z dnia 8 marca 2016 r. w sprawie stosowania

 

 

dyrektywy Rady 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń, w odniesieniu do środków ograniczających potrzebę obcinania ogonów.

 

Powiatowy lekarz weterynarii podczas kontroli dobrostanu w gospodarstwach utrzymujących świnie ma obowiązek, zapoznać się z dokumentami dotyczącymi kontroli stad przeprowadzonych przez rolnika. Zamieszczone pod ww. linkiem wytyczne dotyczące analizy ryzyka zawierają wzór protokołu jaki powinien zostać sporządzony przez rolnika. Dokument ten nie jest obligatoryjny, zatem rolnicy mogą z dobrej woli lub praktyki wykorzystać ww. wzór, niemniej jednak powiatowy lekarz weterynarii zobowiązany jest wymagać, aby rolnik dokumentując przeprowadzane kontrole stada, sporządzał protokół zawierający informacje takie jakie zostały zawarte we wzorze.

artykuł nr 2

 INSPEKCJA WETERYNARYJNA

Powiatowy Inspektorat Weterynarii

w Żarach z s. W Lubsku

68-300 Lubsko ul. XX-lecia 54

tel/fax  068-3720446

e-mail: zary.piw@wet.zgora.pl

___________________________________________________________________________

 

 

Lubsko  09. 11. 2012  r.

 

WAŻNE DLA HODOWCÓW ZWIERZĄT GOSPODARSKICH

 

Przemieszczenia ŚWIŃ

  Mając na uwadze, iż powiat żarski jako część regionu  żagańsko-żarskiego  został uznany za region wolny od wirusa choroby Aujeszkyego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach podaje do wiadomości informacje dotyczące przemieszczeń świń pomiędzy regionami położonymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zgodnie z pkt 3.6.  załącznika  do rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń ( Dz. U. z 2009 r., Nr 74 , poz.  631),  każdą przesyłkę świń (zmiana siedziby stada)  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zaopatruje się w świadectwo zdrowia. Zachodzi więc konieczności powiadamiania lekarzy weterynarii wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii  o planowanym przemieszczeniu świń.

Informację o wysyłce urzędowy  lekarz weterynarii powinien otrzymać od hodowcy na co najmniej 48 godzin przed planowanym transportem,  aby móc w odpowiednim czasie przybyć do stada, zbadać uprzednio oznakowane zwierzęta,  zweryfikować status  stad i  wystawić świadectwo zdrowia. Także, cytując zapis wyżej przytoczonego  rozporządzenia  „Każdy, kto zakupi świnie na targu, ma obowiązek posiadać świadectwo zdrowia, potwierdzające pochodzenie świni.”

Także, przyjęcie do swojego stada świni (poprzez jej np. zakup) bez świadectwa zdrowia skutkuje automatycznie utratą posiadanego statusu i ponownymi badaniami całego stada świń na koszt właściciela.

Ponadto, posiadacz świni zgodnie z art. 20, ust.2.  ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,  jest obowiązany bezzwłocznie oznakować zwierzę co oznacza, że żadna świnia  nie może opuścić siedziby stada bez oznakowania w sposób określony w przepisach prawnych (kolczyk lub tatuaż).  

EWIDENCJA LECZENIA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH

 

 Szanowni Rolnicy, Hodowcy zwierząt gospodarskich

 

Zdrowa, bezpieczna i dobra polska żywność jest naszym skarbem narodowym. Stały wzrost popytu na polskie mięso, mleko i jaja oraz produkty przetworzone jest źródłem dochodu dla wielu polskich rodzin.

Mając na względzie bezpieczeństwo produkowanej w Polsce żywności, zwracam się do Państwa z apelem i przypomnieniem o obowiązku posiadania w gospodarstwie dokumentacji potwierdzającej leczenie zwierząt.

Proszę pamiętać, że każdorazowe zastosowanie przez lekarza weterynarii produktów leczniczych powinno zakończyć się wystawieniem dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Nieudokumentowane leczenie zwierząt gospodarskich może skutkować utratą części lub całości dopłat bezpośrednich.

Dokument potwierdzający leczenie zwierząt w gospodarstwie powinien być przechowywany przez okres pięciu lat. Na dokumencie tym powinien znajdować się podpis rolnika oraz podpis i pieczątka lekarza weterynarii.

 

Szanowni Państwo!

Żądajcie od lekarzy weterynarii leczących Wasze zwierzęta wystawiania takiego dokumentu. Jest to Państwa niezbywalne prawo i obowiązek lekarzy weterynarii leczących zwierzęta gospodarskie.

Główny Lekarz Weterynarii

Janusz  Związek

 

W związku z powyższym, mając na uwadze ochronę zdrowia publicznego,  rutynowe  kontrole przeprowadzane przez inspektorów weterynaryjnych,  w swoich działaniach będą kładły szczególny nacisk na przestrzeganie obowiązków związanych z prawidłowym przestrzeganiem przepisów dotyczących przemieszczeń świń  (sprzedaż do innego stada a także do uboju na użytek własny)  oraz kontrolę prowadzenia  ewidencji leczenia zwierząt gospodarskich przez posiadaczy  zwierząt gospodarskich.

Powiatowy Lekarz Weterynarii

  w  Żarach

  Krzysztof Hadzik